×
Vyber jazyk
 

25 marca 2020
#stopturow
 

Greenpeace se obrací na soud

Dobře utajené rozhodnutí: polské úřady prodloužily těžbu na dole Turów. Organizace Greenpeace se obrací na soud

Napsal/a https://www.greenpeace.org/czech/tiskova-zprava/6141/dobre-utajene-rozhodnuti-polske-urady-prodlouzily-tezbu-na-dole-turow-organizace-greenpeace-se-obraci-na-soud/" target="_blank">Greenpeace Česká republika 25 března, 2020

Polské úřady vydaly rozhodnutí v řízení, ve kterém firma PGE požádala o prodloužení těžby v dole Turów na 6 let. Polská média, která včera informaci přinesla, tvrdí, že těžaři povolení k dalšímu provozu dolu dostali. Jejich dosavadní povolení mělo platnost jen do 30. dubna. Důl Turów přitom do sebe již dnes stahuje vodu z české strany hranice a má negativní vlivy na životy místních lidí.

Rozhodnutí o prodloužení těžby zatím není k dispozici – sice bylo vydáno už v pátek 20. března, ale dosud nebylo nikde zveřejněno. Procesu se nemohl účastnit nikdo kromě vlastníka dolu, tedy firmy PGE. Z řízení tedy byli v rozporu s evropskou legislativou vyloučeni čeští občané či zástupci nevládních organizací, místních obcí, Libereckého kraje i českého státu. Navíc byly všem odpírány jakékoli informace o probíhajícím řízení – i čeští úředníci, kteří se na popud ministra životního prostředí Richarda Brabce snažili získat informace přímo v Polsku, byli odmítnuti.

Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace, říká:
“Žádost o prodloužení těžby o šest let podala polská těžební společnost jako svůj plán B. Standardní posuzování vlivu na životní prostředí EIA totiž vzbuzovalo v Česku značnou kontroverzi a odpor lidí a česká vláda vydala k záměru nesouhlasné stanovisko. Proto si těžaři vedle původně požadovaných 24 let zažádali pro jistotu ještě o další, kratší povolení. Toto řízení bylo veřejnosti zcela uzavřeno, což považujeme za hrubé porušení práva veřejnosti na účast ve správních procesech. Podali jsme proto na postup polských úřadů stížnost k příslušnému polskému soudu.”

Milan Starec z obce Uhelná, která sousedí s dolem:
“Způsob, jakým PGE postupuje, je neuvěřitelný především proto, že ČR a Polsko jsou partnerské země v Evropské unii a koneckonců i v rámci V4. V momentě, kdy nebylo jisté, zda se těžařům povolovací proces podle platné legislativy podaří dotáhnout včas do úspěšného konce, si Polsko zcela bezohledně vůči všem dotčeným subjektům prodloužilo stávající koncesi o 6 let. Věříme, že Evropská komise nepřipustí, aby si z její legislativy dělala jedna z členských zemí trhací kalendář. Jde o zcela flagrantní obcházení pravidel, které v případě, že Polsku projde, bude sloužit jako precedens pro další státy závislé na uhlí.”

Původní záměr PGE je pokračovat v těžbě dalších 24 let. I tento záměr dostal od polských úřadů zelenou, přestože český stát vydal konečné negativní stanovisko k záměru. Proti rozhodnutí se organizace Greenpeace odvolala stejně jako další nevládní organizace a Liberecký kraj.

Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace, říká:
“Považujeme za skandální, že polská strana zcela přestala komunikovat s českým státem, aniž by vypořádala vážné připomínky z české strany. Nejvýraznějším negativním vlivem je ohrožení podzemní vody pro 30 tisíc lidí v Libereckém kraji, která při rozšíření těžby pravděpodobně steče do dolu. Polské úřady navíc rozhodly tajně a uprostřed koronavirové krize. Je jasné, že prioritou pro nás všechny i pro českou vládu je v těchto dnech ochrana našeho zdraví, ale přesto se obrátíme na ministerstvo životního prostředí a vládu s žádostí, aby hájili zájmy a práva českých občanů a kvůli arogantnímu a zcela zřejmému porušení evropské legislativy zažalují Polsko u Evropského soudního dvoru.”

Michael Martin z obce Václavice, která již nyní nemá vodu:
“Je zcela neakceptovatelné, že zajištění energetické bezpečnosti Polska opravňuje polské úřady k bezprecedentnímu ignorování oprávněných zájmů dotčených občanů České republiky, k porušování národní i celoevropské legislativy a k pošlapávání dobrých sousedských vztahů, které společnost PGE opakovaně a veřejně vyzdvihovala jako jednu z jejich nejvyšších priorit. Obcházení platné legislativy kýmkoliv – i státem – představuje nepřípustné a nebezpečné jednání zakládající na další porušování práv a pravidel. Žalování Polska u Evropského soudního dvora je přímo nutností pro zachování základního právního principu, že zákony a předpisy jsou závazné pro kohokoliv, tedy i pro státy.”

Proti rozšíření dolu vznikla i petice, kterou společně organizovali Greenpeace, místní obce a Liberecký kraj. Téměř 13 tisíc podpisů převzala od místních lidí, kterým důl Turów krade vodu, v Bruselu europoslankyně Tatjana Ždanoka z Petičního výboru Evropského parlamentu. Ten se měl peticí zabývat už na svém březnovém zasedání, kvůli koronaviru bylo ale jeho jednání odloženo na později.

×
 
stopturow
Těžba a spalování uhlí z dolu Turów je mezinárodní problém. Za prvé proto, že pohání (...)
Česko odeslalo k Evropské komisi podnět v souvislosti s rozšířením hnědouhelného dolu Turów. Jsou (...)
Odboráři z dolu a elektrárny Turów naříkají na chybějící otevřenou komunikaci se společnosti Polska Grupa (...)
Společnost Polska Grupa Energetyczna ještě nedávno veřejně popírala vědecké hledisko ve věci klimatických změn (...)
Stovky lidí se 30. srpna shromáždilo, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s další těžbou v (...)
30. srpna 2020 proběhlo na trojmezí hranic Polska, Čech a Německa veřejné shromáždění proti (...)
Polská strana neustále nechce přiznat, že Turów ovlivňuje stav podzemní vody v sousedních zemích. (...)
więcej
Licencja Creative Commons Obsah shromážděný na webu je k dispozici na základě licence Creative Commons