×
Vyber jazyk
 

6 kwietnia 2020
#stopturow
 

Topí mBank uhlím z Turowa?

mBank podporuje finančně činnost Skupiny PGE, jedné z nejvíce vysoceemisních energetických společnosti v Evropě

Mezi mladými Čechy a Poláky populární mBank podporuje finančně činnost Skupiny PGE. V roce 2015, spolu s jinými bankami, poskytla společnosti půjčku v hodnotě 3,63 mld. zlatých. Skupina PGE plánuje rozšíření kontroverzního ložiska Turów, které ničí podzemní vody v oblasti a pro 30 000 Čechů z příhraničního Libereckého kraje komplikuje přístup k pitné vodě.

27. března 2020 proběhla valná hromada akcionářů mBank, během které se objevily otázky týkající se politiky mBank v oblasti klimatických podmínek. Kuba Gogolewský upozornil na to, že mBank v září 2015 podepsala s PGE dlouhodobou úvěrovou smlouvu a spolu s dalšími bankami ji přiřkla půjčku v hodnotě 3,63 mld. PLN.

A to není konec nečistých obchodů banky. V květnu 2019 mBank pomohla Enei při emisi státních dluhopisů. V té době probíhala výstavba elektrárny na černé uhlí Ostrołęka C a Enea a Energa hledaly finanční podporu pro tento účel. A v únoru roku 2020 mBank poskytla výrobci důlních strojů – společnosti Famur, půjčku 35 mil. zlatých s lhůtou splatnosti do 30. 6. 2022.

Přičemž stále více bank odstupuje od financování uhelného sektoru. Jejich klienti začínají chápat, že finanční instituce, skrze poskytování úvěrů pro korporace nebo pomocí emisí dluhopisů, umožňují uhelným společnostem fungování, takže jsou spoluzodpovědné za klimatickou krizi, ničení našeho zdraví a budoucnosti.

Uhlí je špinavé, greenwashing nepomůže

mBank se snaží vyvrátit obvinění týkající se financování klimatické katastrofy, uváděje argumenty o úvěrové politice pro vysoceemisní odvětví z dubna roku 2019 a podporování investic do OZE. Avšak stačí se poněkud blíže podívat na její působení, aby bylo zřejmé, že jde o čistý greenwashing. mBank má daleko k zavedení jakékoliv smysluplné politiky v oblasti klimatických problémů kvůli obavám ze ztráty korporátních klientů z důlního sektoru.

Politika mBank z roku 2019 vylučuje opravdu bezprostřední financování uhelných projektů, ale neomezuje možnosti emisí dluhopisů ani poskytování korporátních úvěrů pro takové společnosti jako PGE, ZE PAK, Enea, Bogdanka, Tauron nebo Famur, které stavějí uhelné doly a elektrárny, nebo se zabývají výrobou důlního zařízení.

mBank se chlubí investicemi do OZE. Avšak výstavba obnovitelných zdrojů energie nezastaví klimatickou katastrofu, pokud nepůjde ruku v ruce s odvrácením se od uhelné energetiky. Dokud společnosti jako mBank budou spolupracovat s uhelným sektorem, potud nedojde ke snížení emisí CO2 a budeme se stále více a více vzdalovat od cílů Pařížské dohody.

Pokud mBank chce skutečně přestat podporovat klimatickou krizi, musí v první řadě odstoupit od spolupráce se společnostmi, které se angažují v činnostech v uhelném sektoru, jakými jsou: PGE (která mj. plánuje rozšíření skrývky Turów, jež znemožní Čechům přístup k vodě), ZE PAK, Enea, Bogdanka, Tauron nebo Famur.

Proč příklad nepřichází ze shora?

Hlavním podílníkem v mBank je německá Commerzbank, která se může pochlubit velice progresivní klimatickou politikou. Kdyby si mBank vzala příklad ze své společnosti-matky, v příštím roce by se z ní stala jedna z nejzelenějších bank v Polsku.

Na polském trhu také nechybí vzory k následování. Credit Agricole se v politice oznámené v červnu 2019 zavázala k celkovému odstoupení od uhlí ve svém investičním portfoliu do roku 2030, ve všech zemích EU a OECD, a také k ukončení spolupráce s korporacemi, které současně rozvíjejí nebo plánují investice související s uhlím (hornictví, uhelné elektrárny, stroje a přepravní infrastruktura).

Bohužel, namísto následování zelených trendů, mBank realizuje finanční politiku, která ji umožňuje podporovat společnosti jako PGE, jež právě získala souhlas Ministra pro klima na další provoz ložiska Turów. Její činnost může obyvatelům Libereckého kraje způsobit ztrátu vody, generuje také nepříjemný hluk a prach.

Opravdu se vedení nebojí, že mladí lidé z Polska, Čech a Slovenska, kteří často využívají služeb mBank, už nebudou chtít podporovat banku financující klimatickou krizi?

×
 
stopturow
Ke konci minulého roku se vedení PGE přiznalo k tomu, že se chce zbavit (...)
Zpráva, týkající se vlivu Turowa na vodu v Sasku, se dostala do zorného pole (...)
Těžba a spalování uhlí z dolu Turów je mezinárodní problém. Za prvé proto, že pohání (...)
Česko odeslalo k Evropské komisi podnět v souvislosti s rozšířením hnědouhelného dolu Turów. Jsou (...)
Odboráři z dolu a elektrárny Turów naříkají na chybějící otevřenou komunikaci se společnosti Polska Grupa (...)
Společnost Polska Grupa Energetyczna ještě nedávno veřejně popírala vědecké hledisko ve věci klimatických změn (...)
Stovky lidí se 30. srpna shromáždilo, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s další těžbou v (...)
więcej
Licencja Creative Commons Obsah shromážděný na webu je k dispozici na základě licence Creative Commons