×
Vyber jazyk
 

14 kwietnia 2020
#stopturow
 

Banka Santander podporuje PGE

3. dubna 2020, v den obvyklé valné hromady akcionářů, skupina čtyř ekologických organizací vyzývá banku Santander ke zvýšení angažovanosti v boji s klimatickou krizi na základě přijetí závazku o ukončení financování průmyslu fosilních paliv. Santander od roku 2015 finančně podporuje PGE, která ve více než 90 % staví výrobu energie na uhlí a plánuje prodloužit těžbu hnědouhelného dolu v Turowě do roku 2040.

Nadace „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, The International Institute of Law and the Environment (IIDMA), BankTrack a Ecologistas en Acción vyzývají banku k přijetí veřejného závazku k okamžitému ukončení financování všech nových naftových a plynových projektů, analogicky k dřívějším prohlášením ohledně uhelného odvětví, a zveřejnění komplexního plánu na stažení fosilních paliv z vlastního investičního portfolia.
 
Banka Santander se objevila ve zprávě Banking on Climate Change - Fossil Fuel Finance Report 2020 na seznamu 35 největších bank financujících fosilní paliva, které v létech 2016-2019 podpořily průmysl částkou takřka 2,7 bilionu dolarů [1]. Sděluje se v ní, že od doby podepsání Pařížské dohody ve věci klimatu z roku 2015, banka Santander a druhá španělská banka BBVA, předaly více než 43 mld. dolarů na podporu průmyslu fosilních paliv.

Samotná banka Santander, od doby Pařížské dohody, předala průmyslu fosilních paliv takřka 26 miliard dolarů. Kromě toho, v létech 2018-2019 byla jednou z evropských bank s největším procentním nárůstem financování odvětví fosilních paliv. Zvýšila podporu pro toto odvětví z 5,1 miliard na takřka 9 miliard dolarů.
 
Santander podporuje PGE
 
Zpráva kromě toho zdůrazňuje, že Santander Bank Polska poskytl půjčky společnosti Polska Grupa Energetyczna. PGE plánuje rozšíření dolu v Turowě na jihozápadě země, která vzbuzuje důrazný odpor Čechů a Němců z příhraničních obcí. Plánuje také výstavbu hnědouhelného dolu Złoczew, která bude vyžadovat přesídlení 3 000 osob.
 
 — Polské státní společnosti již déle než 10 let ignorují nutnost naléhavého ukončení těžby uhlí. PGE, největší z nich, vyrábí více než 90 % elektrické energie ze spalování uhlí. V roce 2019 ukončila stavbu nových bloků s výkonem 1,8 GWe na černé uhlí v Opoli. Dokonce v roce 2020 staví nový blok hnědouhelné elektrárny v Turowě [2]. Z tohoto důvodu také plánuje prodloužení těžby hnědého uhlí v nedalekém ložisku do roku 2044. Banka Santander zajišťuje bezpodmínečnou podporu pro rozvoj PGE od září 2015 a nic neukazuje na to, že by se to mělo změnit — vysvětluje Kuba Gogolewski, finanční specialista v nadaci „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”


Hrozbu klimatické krize nelze odsunout stranou

V další části zprávy Banking on Climate Change se dovídáme, že banka Santander nadále investuje do průmyslu těžby bitumenových písků, i když jde o jedno z nejšpinavějších fosilních paliv na světě, s uhelnou stopou o 23 % větší než v případě konvenční ropy. A co je na tom nejhorší, jeho těžba vyžaduje ničení hlavního uložiště CO2 – lesů tajgy. Zpráva také uvádí, že banka Santander investovala 640 milionů dolarů do průzkumu ropných a plynových ložisek v Arktidě, která je jedním z nejcitlivějších ekosystémů na světě. Kdežto v létech 2016-2019 takřka zdvojnásobila investice do kapalného zemního plynu (LNG), jehož hlavní složkou je metan. Je to další rána pro klima, pokud zohledníme, že metan je vysoceuhlíkovým plynem.

Ohromná podpora poskytnutá bankou Santander na tyto operace je v rozporu s proklimatickým vystupováním banky. Nejednou ve finančním odvětví zastával úlohu důležitého hráče v boji s klimatickými změnami. Během klimatické konference ONZ COP25, která proběhla minulý rok, Ana Botín, předsedkyně Banco Santander, řekla, že „změna klimatu je největší výzvou, před kterou stojí svět a na nás všech je vyžadováno rozhodnutí“, že její banka „je jedním ze světově největších dodavatelů zeleného financování a že zvýší „počet činností, které každodenně podporují přechod na model udržitelné energie a výroby.“ S tímto prohlášením je v rozporu skutečnost, že španělská banka si na celém světě udržuje vazby na špinavé odvětví fosilních paliv.
 
Organizace, které vyzývají banku k odstoupení od financování průmyslu fosilních paliv, chápou, že pozornost světa a banky se nyní soustředí na boj s pandemi Covid-19. Avšak hrozbu související s akcelerující klimatickou krizí nelze odložit stranou. Spolu s mizejícími lesy, tajícími ledovci a permafrostem, a dalšími migracemi, se klimatická krize může podílet na dalších pandemiích.


Zdroj:

Banking on Climate Change - Fossil Fuel Finance Report 2020 zpráva se týká financování fosilních paliv. Byla zpracována Rainforest Action Network, BankTrack, Oil Change International, Reclaim Finance a Sierra Club, a podpořilo ji více než 240 organizací na celém světě.


 

×
 
stopturow
Zpráva, týkající se vlivu Turowa na vodu v Sasku, se dostala do zorného pole (...)
Těžba a spalování uhlí z dolu Turów je mezinárodní problém. Za prvé proto, že pohání (...)
Česko odeslalo k Evropské komisi podnět v souvislosti s rozšířením hnědouhelného dolu Turów. Jsou (...)
Odboráři z dolu a elektrárny Turów naříkají na chybějící otevřenou komunikaci se společnosti Polska Grupa (...)
Společnost Polska Grupa Energetyczna ještě nedávno veřejně popírala vědecké hledisko ve věci klimatických změn (...)
Stovky lidí se 30. srpna shromáždilo, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s další těžbou v (...)
30. srpna 2020 proběhlo na trojmezí hranic Polska, Čech a Německa veřejné shromáždění proti (...)
więcej
Licencja Creative Commons Obsah shromážděný na webu je k dispozici na základě licence Creative Commons