×
Vyber jazyk
 

4 czerwca 2020
#stopturow
 

Transformace Turoszowa

Transformaci regionu Turoszow se nedá vyhnout. Zdá se, že si toho začaly všímat také oblastní samosprávy a odboráři. Avšak namísto náležité přípravy na zásadní změny a s předstihem využít unijní prostředky, soustředí veškeré úsilí na další boj o zachování status quo elektrárny a dolu Turów.

1. Aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Místní úřady o transformaci regionu

Starostové obcí zgorzelecké, bolesławické a lubańské oblasti odeslali předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen petici proti uzavření dolu a elektrárny Turów v Bogatyni. Pod peticí podepsání zástupci samospráv vyjádřili „znepokojení nad jednáním naších českých sousedů, jejichž cílem je dosáhnout uzavření těžebního a energetického komplexu Turów“. Obávají se, že může dojít k uzavření dolu a elektrárny a likvidaci pracovních míst.

Touto petici zástupci obcí a okresů ukázali, že přehlížejí naléhavost postupů souvisejících s minimalizováním dopadů klimatické krize. Znepokojivá je také chybějící solidarita se sousedy na české straně hranice, kterým důl může sebrat možnost přístupu k pitné vodě. 

Dále je zvláštní, že petice byla zaslána předsedkyni Evropské komise. Je z ní jasně patrné, že místní úřady nesdílejí přesvědčení Evropské unie o nutnosti nezbytných postupů směřujících k omezení emisí kysličníku uhličitého a současně unijní orgány žádají o podporu. Takže jsou proti realizací postulátů evropské Zelené dohody, která je stěžejním projektem Evropské komise v době předsednictví von der Leyen.

V petici bylo zdůrazněno, že oblast „se nachází před nutností změn v profesní struktuře, stejně tak před vytvářením nových pracovních míst“ a současně, že na takovéto reformy nebude před rokem 2044 připravená. Zúčastnění kromě toho žádají o „podporu při veškerých činnostech, jež by sloužily transformaci naší oblasti a vytváření pracovních míst, které by byly alternativou pro těžební a energetický komplex Turów“. Administrativa pravděpodobně nechápe, že pro možnost požádat o finanční prostředky z evropských fondů, musí nejprve zahájit reálné kroky vedoucí k transformaci regionu. A to vyžaduje oznámení datumu vypnutí dalších bloků v elektrárně Turów a postupné omezování těžby v dole. Bez postavení se výzvám budoucnosti, je apel lokálních samospráv pouze přáním: „aby přítomnost trvala věčně“! 


2. Setkání ministrů zahraničních věcí. Češi se dovolávají lepší komunikace

27. května proběhlo setkání ministrů zahraničních věcí Polska a Česka. Český ministr 
Tomáš Petříček otevřel při jednání s Jackem Czaputowiczem otázku koncese pro důl Turów.  „Já jsem pana ministra požádal o lepší komunikaci v této záležitosti. Česko by uvítalo více detailnější informace o dalším vývoji,“ - poznamenal Petříček.

Liberecký kraj chce, aby Česko podalo na Polsko žalobu k mezinárodnímu soudu v souvislosti s činností PGE a polské vlády ve věci prodloužení těžební koncese pro důl Turów.  

Zdroje:
https://oenergetice.cz/uhli/petricek-cesko-chce-vic-informaci-o-vyvoji-v-polskem-dolu-turow">https://oenergetice.cz/uhli/petricek-cesko-chce-vic-informaci-o-vyvoji-v-polskem-dolu-turow
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/o-situaci-v-dole-turow-u-ceskych-hranic-chceme-detailneji-in/r~478fc158a00a11eaaabd0cc47ab5f122/?fbclid=IwAR3kbGz_Doynn3x1lEHyVI5z-DAnROuIN6_9lATQLNmkVSlghjgQk43SVhU">https://zpravy.aktualne.cz/domaci/o-situaci-v-dole-turow-u-ceskych-hranic-chceme-detailneji-in/r~478fc158a00a11eaaabd0cc47ab5f122/?fbclid=IwAR3kbGz_Doynn3x1lEHyVI5z-DAnROuIN6_9lATQLNmkVSlghjgQk43SVhU

    
3. Média se zabývají otázkou Turowa

Vývoj události na úrovní Evropské unie a reakce různých lokálních a nadnárodních aktérů, jež jsou následkem prodloužení koncese pro důl Turów, našly svoje ohlasy v polských médiích. Karolina Kijek v deníku Gazeta Wyborcza se zabývá otázkou možných problémů Polska, jež souvisejí s prodloužením koncese pro důl Turów: „Evropská komise zkoumá, zda vláda PiS neporušila unijní zákony, když vydala souhlas s další těžbou uhlí v povrchovém dole Turów”. 

V článku deníku Gazeta Wyborcza Kuba Gogolewski z nadace „Rozwój TAK - Odkrywki NIE" vysvětloval, čím je procedura EU Pilot, během které má EK ověřit, zda nedošlo k porušení unijních zákonů: „Je to taková žlutá karta, která předchází oficiálnímu řízení ve věci porušení unijního zákona. Lze to přirovnat ke zprávě: Jsme znepokojení. Dokažte nám, že pro to neexistují důvody“.

Televize Bogatynia přitom publikovala rozhovor s odboráři Adamem Olejnikiem a Bogumiłem Tyszkiewiczem, z nějž plyne, že mají obavy z toho, že nátlak Čechů a Němců způsobí uzavření Turowa za maximálně 6 let.
Zdroje:
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25974605,czesi-mysla-nad-pozwem-przeciw-polsce-za-przedluzenie-koncesji.html">https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25974605,czesi-mysla-nad-pozwem-przeciw-polsce-za-przedluzenie-koncesji.html

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25985320,mieszkancy-staja-w-obronie-kopalni-turow-zwiazki-zawodowe.html ">https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25985320,mieszkancy-staja-w-obronie-kopalni-turow-zwiazki-zawodowe.html

https://www.tvbogatynia.pl/wiadomosci/7975,pod-lupa-zwiazkowcy-adam-olejnik-i-bogumil-tyszkiewicz?fbclid=IwAR3YpdJh8t8AnI1wAnofh-VKgZ_8-QszqOgY0-VpdMPErrqxuscnFs9QVoU">https://www.tvbogatynia.pl/wiadomosci/7975,pod-lupa-zwiazkowcy-adam-olejnik-i-bogumil-tyszkiewicz?fbclid=IwAR3YpdJh8t8AnI1wAnofh-VKgZ_8-QszqOgY0-VpdMPErrqxuscnFs9QVoU

4. Je možné, aby Turów obdržel finanční prostředky na spravedlivou transformaci?

Evropská komise potvrdila, že Polsko, Německo a Rumunsko zůstávají největšími příjemci aktualizovaného Fondu pro spravedlivou transformaci (Just Transition Fund). Fond, jehož cílem je omezit společenské a hospodářské následky zelené transformace v regionech s vysokou emisí kysličníku uhličitého, má být zvětšen z prvotní částky 7,5 mld. Euro na 40 mld. Euro. 

V souladu s novými navrhovanými příděly, narostou prvotně pro Polsko plánované 2 mld. na 8 miliard Euro. I když Polsko bude mít k dispozici navýšený rozpočet, v plánech pro transformaci dolnoslezského regionu se oblast Turoszow a komplex Turów nenacházejí. Lokální administrativa o tyto prostředky nežádá a nechápe, že aby je bylo možno získat, musí přistoupit na utlumování uhelné energetiky.  

Zdroje:

https://biznesalert.pl/europejski-instytut-sprawiedliwej-transformacji-oze-polityka-klimatyczna-energetyka/">https://biznesalert.pl/europejski-instytut-sprawiedliwej-transformacji-oze-polityka-klimatyczna-energetyka/

×
 
stopturow
Zpráva, týkající se vlivu Turowa na vodu v Sasku, se dostala do zorného pole (...)
Těžba a spalování uhlí z dolu Turów je mezinárodní problém. Za prvé proto, že pohání (...)
Česko odeslalo k Evropské komisi podnět v souvislosti s rozšířením hnědouhelného dolu Turów. Jsou (...)
Odboráři z dolu a elektrárny Turów naříkají na chybějící otevřenou komunikaci se společnosti Polska Grupa (...)
Společnost Polska Grupa Energetyczna ještě nedávno veřejně popírala vědecké hledisko ve věci klimatických změn (...)
Stovky lidí se 30. srpna shromáždilo, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s další těžbou v (...)
30. srpna 2020 proběhlo na trojmezí hranic Polska, Čech a Německa veřejné shromáždění proti (...)
więcej
Licencja Creative Commons Obsah shromážděný na webu je k dispozici na základě licence Creative Commons