×
Vyber jazyk
 

10 lipca 2020
#stopturow
 

Pojděme se 30 srpna setkat na Trojmezí

Všechny, kdo se zajímají o problém Turowa, zveme ke sledování jednání Petičního výboru, které proběhne 14. července (odkaz níže). Vřele vás také zveme k účasti na setkání na Trojmezí, kde se setkávají hranice Česka, Německa a Polska a na kajakářský výlet, které proběhnou 30. srpna.  

1. Pozvánka na výlet na kajacích Energetický obrat 

Všechny, kteří se zajímají o blaho obyvatel okolí Turoszowa a životní prostředí, zveme na setkání na Trojmezí, spojené s vystoupeními a společným kajakářským výletem. Setkáme se v neděli 30. srpna na loukách na obou stranách řeky Nisy, v místě, kde dochází ke styku tří států.

Kajakového výletu a setkání se zúčastní aktivisti z Polska, Česka a Německa. Vystoupení se budou týkat odklonu od fosilních paliv, rozvoje obnovitelné energie a zejména všech kontroverzních činností dolu a elektrárny Turów a jejich vlivu na život lidí a na životní prostředí. Po ukončení chceme sjet na kajacích po proudu Nisy, minout povrchový hnědouhelný důl a elektrárnu Turów. Doufáme, že naše jednání přitáhne pozornost médií k problému Turowa a o krok se přiblížíme k našemu společnému cíli: uzavření této a dalších hnědouhelných dolů.

 

2. Zpoždění při výstavbě nového bloku

Výstavba nového bloku s výkonem 496 MW v elektrárně Turów se může opozdit. Místopředseda vlády a ministr státních aktiv, Jacek Sasin, informoval, že „výstavba „bloku v elektrárně Turów, která patří do skupiny PGE, není ohrožená, i když z důvodu pandemie, se generální dodavatel dožaduje posunutí termínu ukončení investice”. Skupina PGE předpokládá, že blok bude odevzdán k provozu v souladu s platnou smlouvou, tj. do 31. října 2020. Dosavadní investice činily 20 577 843,00 Kč.

Sasin informoval, že „neexistují plány týkající se rozšíření hnědouhelného dolu Turów ”.

Zdroje:

  1. http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2936146,budowa-bloku-w-el--turow-nie-jest-zagrozona--choc-sa-trudnosci-z-powodu-pandemii---map">http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2936146,budowa-bloku-w-el--turow-nie-jest-zagrozona--choc-sa-trudnosci-z-powodu-pandemii---map
  2. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Budowa-bloku-w-El-Turow-nie-jest-zagrozona-choc-sa-trudnosci-z-powodu-pandemii-MAP-7917339.html">https://www.bankier.pl/wiadomosc/Budowa-bloku-w-El-Turow-nie-jest-zagrozona-choc-sa-trudnosci-z-powodu-pandemii-MAP-7917339.html

3. Uhlí nebo voda?

Česká nadace Frank Bold spouští stránky „Voda nebo uhlí?”. Bude v anglické (Water or coal?) a české jazykové verzi. Setkáte se na nich s osobními zkušenostmi lidí poškozenými činností ložiska Turów. Právě dochází k finalizováni prací na portálu.

Odkaz na stránky: https://www.vodanebouhli.cz/">https://www.vodanebouhli.cz/

3. Zasedání Petičního výboru on line

Jak jsem oznamovali, 14. června je na programu Petičního výboru projednání české petice ve věci nebezpečí ztráty pitné vody v Liberecké oblasti v souvislosti s rozšířením hnědouhelného dolu v Turowě.

Petice se nachází v harmonogramu zasedání Petičního výboru, které proběhne 14. 7. 2020 v Bruselu, kolem 9:00 hodiny. Jednání Výboru je možno sledovat živě na stránkách Evropského parlamentu. Nahrávka z jednání bude také dostupná po jeho ukončení. O jeho průběhu budeme informovat na stránkách Stop Turów.

Odkaz na zasedání:  http://www.europarl.europa.eu/committees/es/peti/home/highlights">http://www.europarl.europa.eu/committees/es/peti/home/highlights 

×
 
stopturow
Zpráva, týkající se vlivu Turowa na vodu v Sasku, se dostala do zorného pole (...)
Těžba a spalování uhlí z dolu Turów je mezinárodní problém. Za prvé proto, že pohání (...)
Česko odeslalo k Evropské komisi podnět v souvislosti s rozšířením hnědouhelného dolu Turów. Jsou (...)
Odboráři z dolu a elektrárny Turów naříkají na chybějící otevřenou komunikaci se společnosti Polska Grupa (...)
Společnost Polska Grupa Energetyczna ještě nedávno veřejně popírala vědecké hledisko ve věci klimatických změn (...)
Stovky lidí se 30. srpna shromáždilo, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s další těžbou v (...)
30. srpna 2020 proběhlo na trojmezí hranic Polska, Čech a Německa veřejné shromáždění proti (...)
więcej
Licencja Creative Commons Obsah shromážděný na webu je k dispozici na základě licence Creative Commons