×
Vyber jazyk
 

14 września 2020
#stopturow
 

Solidárně proti dolu Turów. Mezinárodní protest na kajacích

30. srpna 2020 proběhlo na trojmezí hranic Polska, Čech a Německa veřejné shromáždění proti nelegální činnosti dolu Turów. Účastníci se shromáždili na třech stranách hranic. O událost byl velký zájem. Zúčastnili se jej mj. zástupci nevládních organizací, aktivisté, samosprávy, poslanci a europoslanci ze tří států. Setkání bylo ukončeno kajakovým protestem.

1. Mírový protest narušovaný horníky

Na shromáždění v Turowě dorazila, kromě odpůrců dolu ze tří států, také početná skupina zaměstnanců dolu a elektrárny a také politici, kteří je podporují. Protože narušovali průběh události a agresivním chováním znemožnili mírové pokračování protestu, organizátoři se rozhodli přesunout akci na českou stranu.

Rozhodnutí o ukončení shromáždění na polské straně oznámil Tomasz Waśniewski, předseda nadace „Rozwój TAK – Odkrywki NIE". Účastníci překročili českou hranici a tam pokračoval v protestu. V souladu s plánem vystoupili: europoslankyně Anna Cavazzini, Kerstin Doerenbruch z Greenpeace Germany, Milan Starec obyvatel Uhelné, Martin Puta hejtman Libereckého kraje, Małgorzata Tracz poslankyně sněmovny PR a Kuba Gogolewski z nadace „Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

– PGE se vznáší na obláčcích, pokud si myslí, že její důl nemá vliv na okolní vodní zdroje! A její činnost související s těžbou uhlí pohání klimatickou krizi. Nelze ignorovat vlastní odpovědnost – řekl Milan Starec z Uhelné, obce, která je chybějící vodou v důsledku činnosti dolu Turów, poškozená nejvíce.

– Přišel čas, aby povrchová těžba hnědého uhlí v Turowě, byla ukončená – řekla Anna Cavazzini – Vyžadují to platné politické rámce: Pařížská klimatická dohoda a Evropský Zelená dohoda. Evropský fond pro spravedlivou transformaci bude využívaný právě pro tento účel: pro podporu uhelných regionů v jejich cestě k budoucnosti. Přišel čas, abychom společně vyrazili do předu.

Další část protestu proběhla v souladu s plánem. Účastníci vytvořili lidský řetězec nad hranicemi států. Pak na kajacích spluli Lužickou Nisu podél povrchového dolu a elektrárny Turów a dorazili do Hirschfelde.

Účastníci protestu v Turowě byli solidární také s obyvateli Německa, kteří jsou ohrožení přesídlením z důvodu povrchového dolu plánovaného společností RWE. Během lidského řetězce solidarity drželi stuhu s nápisem „Alle Dörfer bleiben!” (něm. „Všechny vesnice zůstávají”).

– Lidé mají právo na čerstvá vzduch, čistou vodu a bezpečné klima. Pokud tato práva nejsou respektována, musíme je bránit před chamtivostí firmy a politikou vykořisťování – komentoval Kuba Gogolewski, koordinátor projektů v nadaci „Rozwój TAK – Odkrywki NIE".

2. Média věnovala značnou pozornost protestu

Média ve všech třech státech věnovala značnou pozornost událostem na Trojmezí. V některých článcích https://docs.google.com/document/d/1Fgq8dq4LiPSE-EgDOafCOQwVm4LPzITPtkUyLEqCqLU/edit">polských novin se nikdo nevěnoval tomu, co se dělo na české a německé straně. Značná pozornost však byla věnována chování horníků.

„Postrkování, skandování hesel, zahalování transparentů. Několik stovek horníků z dolu Turów a jejich nejbližších přišlo na demonstraci organizovanou ekology na trojmezí polské, české a německé hranice v obci Porajów. Manifestace byla ukončená po několika desítkách minut” – zjistíme v https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/98385/Kopalnia-Turow-wychodzi-naprzeciw-Czechom-Zbuduja-ogromna-podziemna-sciane">radiowroclaw.pl.

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26253612,gornicy-przeszkodzili-w-manifestacji-ekologow-nikt-nie-mowi.html">Gazeta Wyborcza uvádí komentář Małgorzaty Tracz, poslankyně uskupení Koalicja Obywatelska a spolupředsedkyně Zeloných, která byla přítomná na demonstraci:

– Myslím si, že nedošlo k provedení práce na nejnižších úrovních. Úředníci místní samosprávy a zaměstnavatelé muší hovořit se zaměstnanci a ukazovat jim, že spravedlivá transformace energetiky znamená nová pracovní místa v jiných odvětvích, např. v oblasti obnovitelné energie.

Mezi provládními médií převládá tón, že horníci bránící pracovní místa efektivně zablokovali protest. Z toho lze usuzovat, že událost byla ukončená při jejím zastavení na polské straně.

3. Český a německý pohled na Turów

https://docs.google.com/document/d/1zAKHqJmhdkYavmHqHHkRW03bjCIyTZ3C67N9n2wsBZ4/edit">Německá média zdůrazňují početnou účast odpůrců dolu při protestu. Byly také vyzdviženy důvody odporu a hrozby, jaké s sebou činnost dolu nese:

„Stovky lidí z Německa, Česka a Polska protestovalo v neděli na Trojmezí proti plánovanému rozšíření povrchového hnědouhelného dolu v Turowě. Demonstranti se obávají, že rozšíření povrchového dolu poblíž hranic s Německem a Českem může ohrozit nádrže pitné vody a vést ke zvýšení hluku a znečištění. Na polské straně proběhla kontramanifestace s účastí několika stovek účastníků, kteří podporují povrchovou těžbu hnědého uhlí” – čteme v https://www.handelsblatt.com/dpa/wirtschaft-handel-und-finanzen-proteste-im-dreilaendereck-gegen-polnischen-braunkohletagebau/26142600.html?ticket=ST-2277716-AhfAkn4fMEFrHKCBfnF1-ap5">Handelsblatt.

Největší odezvu měla událost na Trojmezí v https://docs.google.com/document/d/1dF-RuYGXEQUhnD5j_IpWECEAqrcZS9TAuB9anPXwb3s/edit">českých médiích. Zde totiž polský důl způsobuje největší kontroverze. Obyvatelé Libereckého kraje jsou nejvíce ohrožení jeho destruktivním vlivem.

U příležitosti popisu manifestace česká média psala o negativním vlivu dolu na území Česka, a také o plánech české vlády týkajících se podání žaloby na Polsko u Evropského soudního dvoru. Byla https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/proti-rozsireni-dolu-turow-u-cesko-polskych-hranic-protestovaly-stovky-lidi-40334798">citována také slova jedné z organizátorek protestu:

"Sešli jsme se, abychom poukázali na plánované rozšíření dolu, se kterým nesouhlasíme stejně jako mnoho místních lidí. Důl má velmi negativní vliv na životní prostředí, i na život lidí, především kvůli tomu, že stahuje spodní vodu z českého území"– prohlásila Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně českého Greenpeace – "I když polská strana vliv na ztrátu vody popírá, výsledky měření to podle Krejčové potvrzují. Ve Václavicích a Uhelné, které jsou dolu nejblíže, už mnohé studně zcela vyschly, Oldřichovský potok na česko-polské hranici se proměnil v suchý příkop."

 

4. Společná výzva

Do záležitosti Turowa angažovaly početné nevládní organizace, europoslanci a europoslankyně, poslanci a poslankyně     Čech, Německa a Polska, a také  Saska i Braniborska a lokální úřady, kteří se podepsali pod společnou výzvou Evropské komisi, Mezinárodní komisi pro ochranu Odry před znečištěním a vládě Polské republiky.

„Na hranici Polska, Česka a Německa povrchový hnědouhelný důl Turów vysušuje půdu, ponechávaje celé vesnice bez přístupu k pitné vodě. Důl aktuálně funguje na základě šestiletého prodloužení těžební koncese, získané bez veřejných konzultací a patřičného hodnocení působení na životní prostředí. Od května 2020 tak důl funguje nelegálně.

Státní podnik Polska Grupa Energetyczna hrozí rozšířením dolu a opětovným získáním licence pro její činnost, a to až do roku 2044, čímž zřetelně porušuje unijní předpisy. Pokud k tomu dojde, může tisíce lidí ztratit přístup k vodě tváři v tvář globální zdravotní a klimatické krizi.

Rozšíření dolu Turów není v souladu s Rámcovou směrnici o vodě (RSV), jelikož by způsobilo nepřípustné zhoršení stavu jednotlivých částí vod a také se Směrnicí o odpovědnosti za životní prostředí, Směrnicí o posuzování vlivu na životní prostředí (SPVŽP) a Směrnicí posuzování strategického vlivu na životní prostředí (SEA)”.

Celou výzvu lze přečíst zde: https://docs.google.com/document/d/1ne3926S2VLZB46w-16IhrZPz752xVyLqjxGZA1MBAos/edit">Evropa a Polsko musí zastavit negativní dopady činnosti Turowa a zajistit klimatickou spravedlnost a spravedlivý přístup k vodě.

5. Co po protestu?

V září bude kolem Turowa stále hlučno. Ve dnech 14. – 17. 9. 2020 proběhne plenární zasedání Evropského parlamentu ve Strasburgu, během kterého poslanci nejpravděpodobněji projednaní také otázky licence pro důl v Turově.

Do konce měsíce česká vláda zahájí postup před Evropskou komisí, který předchází bezprostřední možnosti zažalování Polska u Evropského soudního dvora z porušování zákonů EU.

22. 9. 2020 má proběhnout také zasedání Petičního výboru Evropského parlamentu, o kterém napíšeme příští týden. 

×
 
stopturow
Dne 18. září 2021 od 12 hodin bychom se my - místní skupina Greenpeace (...)
9. srpna 2021 byla publikována zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu OSN (IPCC). Polské (...)
Jednání mezi Polskem a Českem nadále trvají, jejich podrobnosti však nejsou zveřejňovány. Na pozadí (...)
Nový energetický blok v Turowě, postavený za 4,3 mld. PLN, byl zastaven už po měsíci (...)
Došlo k zahájení čtvrtého kola jednání české a polské vlády ve věci dolu Turów. I (...)
Již tři týdny trvají jednání Polska s Českou republikou ve věci dolu Turów. Jejich podrobnosti (...)
Situace kolem Turowa se v posledních dnech mění vcelku dynamicky a každý den můžeme očekávat (...)
Bouře kolem Turowa nadále trvá, avšak PGE se jeví, jako hluchá a slepá na (...)
więcej
2021-05-18
Koncese, která zničí region
2021-04-30
PGE – mýty a realita
2021-04-28
Polská odpověď na českou žádost
2021-04-28
Ke stížnosti na Turów se mohou připojit další země
2021-04-28
OZE může být budoucnost Turowa
2021-04-14
Polsko se nebude se sousedy domlouvat
2021-03-23
Eskalace konfliktu
2021-03-18
Dnes pracujeme na tom, co bude za 10 let
2021-03-15
Polsko žalované u SDEU. A co dál?
2021-03-02
Poslední gesto dobré vůle
2021-03-02
Greenpeace a místní obyvatelé vítají poslání žaloby na Polsko k (...)
2021-02-17
Stop aroganci PGE
2021-02-03
Polsko chce navzdory kritice z EU znovu prodlužovat těžbu v (...)
2021-01-21
Saský poslanec podává spolu s dalšími dotčenými osobami stížnost proti (...)
2021-01-18
Umělé udržování uhelné agonie
2020-10-29
V Německu se o Turowu mluví stále více
2020-10-21
Stop Turow
2020-10-19
Kdo zaplatí za vodu z dolu Turów?
2020-10-12
Může Polsko skončit u Soudního dvoru kvůli nerentabilnímu dolu?
2020-10-05
PGE musí vyložit karty na stůl
2020-09-28
PGE na rozcestí
2020-09-17
Ruku v ruce proti povrchovým dolům. Videozáznam z protestu
2020-09-14
Solidárně proti dolu Turów. Mezinárodní protest na kajacích
2020-08-06
Spor o Turów pokračuje
2020-07-23
Evropa rozdělená na Trojmezí hranic
2020-07-14
Tisková zpráva Greenpeace ČR
2020-07-10
Pojděme se 30 srpna setkat na Trojmezí
2020-07-03
Ukončení těžby hnědého uhlí je nevyhnutelné
2020-06-26
PGE bere regionu možnost rozvoje
2020-06-19
Turów porušuje právní předpisy EU týkající se vody
2020-06-04
Transformace Turoszowa
2020-05-22
V červnu se bude o Turově hodně mluvit
2020-05-15
Evropská unie se zabývá koncesí pro ložisko Turów
2020-05-06
Ložiska pod drobnohledem deníku Rzeczpospolita
2020-04-14
Hanna Schudy O tom, jak Češí horem dolem hnědé uhlí (...)
2020-04-14
Banka Santander podporuje PGE
2020-04-14
Odpovědi Evropské komise na parlamentní otázku
2020-04-08
Jak PGE Turów zneužívá šok
2020-04-07
Společnost Grupa PGE skončila ve ztrátě
2020-04-06
Topí mBank uhlím z Turowa?
2020-03-25
Tichá koncese pro kontroverzní skrývku Turów
2020-03-25
Greenpeace se obrací na soud
2020-03-25
Důl Turów dostal novou koncesi
2020-03-24
Krize jako v bance
2020-03-20
odpověď na interpelaci na dolu Turów
2020-03-10
Petice předložená Evropskému parlamentu
2020-02-21
Podepsat petici!
Licencja Creative Commons Obsah shromážděný na webu je k dispozici na základě licence Creative Commons