×
Wybierz język
 

27 marca 2020
#stopturow
 

Miasto Żytawa składa apelację

- sprzeciw wobec kontynuacji kopalni odkrywkowej Turów

Tłumaczenie informacji zamieszczonej na oficjalnej stronie Miasta Zittau

 

20 marca miasto Żytawa odwołało się od decyzji regionalnego dyrektora ochrony środowiska we Wrocławiu, aby określić warunki środowiskowe dla projektu „Kontynuacja wydobycia złoża węgla brunatnego w Turowie w gminie Bogatynia”.

Mimo że relacje prasowe i oświadczenia strony polskiej sugerują inaczej, zgodnie z poprzednim harmonogramem procedura OOŚ nie została jeszcze zakończona.

W tej chwili decyzja jest nadal w toku w Niemczech do 27 marca i w tym okresie każdy może się odwołać. Miasto Żytawa natychmiast złożyło odwołanie od decyzji OOŚ, między innymi dlatego, że opis procedury OOŚ prowadzonej przez operatora kopalni odkrywkowej w wyróżnionych fragmentach poniżej nie jest zgodny z prawdą:

- Proces ten nie był „w pełni przejrzysty”, ponieważ istotne części OOŚ, które są niezbędne do oceny skutków transgranicznych, nie zostały w ogóle przetłumaczone na język niemiecki.

- Uczestnicy procedury (np. Miasto Żytawa) nie otrzymali również niezbędnych informacji na temat wszystkich pytań budzących wątpliwości.

Rada miasta Żytawa nie otrzymała odpowiedzi na ich sprzeciw z dnia 12 września 2019 r. Znaczące części opinii miasta Żytawa zostały całkowicie pominięte. Uwzględniono inne części, ale w formie warunków, które z kolei wzbudziły nowe wątpliwości. Sprzeciwy te stanowią część odwołania miasta Żytawa od decyzji, przesłanego w poniedziałek faksem, pocztą tradycyjną i elektroniczną.

Burmistrz Zenker wyjaśnia procedurę:

- Na początek jest to tylko licencja na kontynuowanie wydobycia węgla przez 6 lat, a nie przez 24 lata do 2044 r. uwzględnione w całym procesie OOŚ, jednak obaw ludności Zittau nie budzą planowane działania tylko po 2026 r., ale natychmiast. Dlatego wydanie licencji przed zakończeniem procedury OOŚ jest naszym zdaniem wątpliwe.

Kai Grebasch
Biuro prasowe
26 marca 2020 r

×
 
stopturow
Przedłużenie koncesji na wydobycie węgla brunatnego z odkrywki Turów przez Ministra Klimatu, nie oznacza (...)
Przedłużenie koncesji dla odkrywki Turów nie przeszło w Europie bez echa. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (...)
Spóźniona o jakieś dziewięć lat, z przekroczonym budżetem a do tego odbiorcami, którzy nie (...)
Spadająca opłacalność produkcji prądu z węgla brunatnego może przyczynić się do zamknęcia odkrywek i (...)
Kopalnia Turów z nielegalnie przedłużoną koncesją na wydobycie węgla?
Barbara Oksińska na łamacch Rzeczpospolitej pisze o braku zgody organizacji pozarządowych i lokalnych społeczności (...)
 – kwaśne zderzenie z rzeczywistością
O tym jak Czesi górami i lasami, węgiel brunatny do Turowa wozili.
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe