×
Wybierz język
 

14 kwietnia 2020
#stopturow
 

O tym jak Czesi górami i lasami, węgiel brunatny do Turowa wozili.

„Czeski film” to w języku polskim określenie na sytuację, kiedy nie wiadomo o co chodzi. W tekście „Czeski film o odkrywce w Turowie” tytuł może oznaczać, że nie wiemy o co chodzi w protestach – szczególnie Czechów - przeciwko dalszemu wydobyciu węgla w odkrywce Turów. 

Autor proponuje nam wyjaśnienie całego tego międzynarodowego zamieszania. Przy czym podkreślam słowo „proponuje”, gdyż artykuł pełen jest środków stylistycznych jak tryb przypuszczający czy pytania. Napięcie i zwroty akcji gwarantowane.

Hipoteza

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego opór Czechów i Niemiec odnośnie rozbudowy odkrywki Turów jest taki zapalczywy, to mamy w końcu „możliwą” odpowiedź na pytanie „Skąd będzie pochodzić węgiel dla elektrowni Turów”, jeżeli odkrywka Turów nie będzie produkować węgla? Komu może zależeć na blokowaniu rozbudowy Turowa? Oto argumentacja:

1.    „Czeski sprzeciw wobec polskich planów może mieć jednak drugie dno. Czescy biznesmeni, mogą zarobić na ewentualnych dostawach węgla brunatnego z Czech lub Niemiec do Polski, jeśli Turów będzie go potrzebował przez blokadę własnego wydobycia”. 
2.    „Brak daty odejścia od wydobycia węgla brunatnego w Czechach, a także wciąż aktualne daty planowanego wydobycia węgla brunatnego nasuwają pytanie o to, gdzie Czesi znajdą rynek zbytu dla swojego węgla? Jeśli udałoby się im zablokować wydobycie węgla brunatnego w Turowie, mogłyby go sprzedać właśnie tam. Czy wówczas kraj liberecki będzie zatem protestował przeciwko wydobyciu węgla w sąsiednim kraju usteckim, z równie dużym zapałem jak działa przeciwko sąsiedniej Polsce?”
3.    Autor sugeruje także, że „czeskie oblężenie Turowa” nosi niemieckie ślady
„Czesi są także właścicielami elektrowni zasilanych węglem brunatnym przy granicy polsko-niemieckiej. Szwedzki Vattenfall sprzedał w 2016 roku kopalnie węgla brunatnego elektrownie Jaenschwalde (3000 MW) i Schwarze Pumpe (1600 MW) w Brandenburgii, a także Boxberg (2500 MW) w Saksonii oraz kilka kopalni czeskiego Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH).”

4. Niemcom też powinno zależeć na tym, aby nie było węgla dla Turowa. W Niemczech spalanie węgla ma trwać maksymalnie do 2038 roku, a pewnie zostanie węgla z Welzow, Nochten i Reichwalde – autor zakłada, że do rozbudowy tych odkrywek dojdzie. Z kolei elektrownia Turów ma działać do 2044 roku. A więc?

„Spółka LEAG skupia niemieckie Lausitz Energie Bergbau AG i Lausitz Energie Kraftwerke AG. Obie są w 50 procentach własnością czeskich Energetický a Průmyslový Holding (EPH) i PPF Investments. Do LEAG należą cztery kopalnie węgla brunatnego: Jänschwalde, Welzow-Süd, Nochten i Reichwalde. Kopalnia Jänschwalde ma wydobywać węgiel brunatny jeszcze przez trzy lata. W ciąż nie są jasne losy nowej odkrywki Welzow-Süd. Nie jest wykluczone, że będzie ona pracować aż do 2038 roku.”

oraz

„Na stronach LEAG można przeczytać, że wydobycie węgla brunatnego w Kopalni Nochten jest planowane w obecnym obszarze wydobywczym i nowym podobszarze Mühlrose w celu zabezpieczenia dostaw paliwa elektrowni Boxberg. Prace w tej lokalizacji ruszyły w lipcu 2019 roku. Kopalnie odkrywkowe Welzow-Süd I, Reichwalde i Nochten mogą zapewnić prawie 800 milionów ton surowego węgla brunatnego. Miały pierwotnie wydobywać węgiel jeszcze w latach 2040 – 2045, ale zgodnie z planem komisji węglowej może trwać maksymalnie do 2038 roku. Jeśli koncesja dla Turowa nie zostanie wydłużona, węgiel z Niemiec wydobywany przez Czechów mógłby teoretycznie także trafić do Elektrowni Turów”.

5. Ale to nie wszystko. Jak twierdzi inny autor, który także próbuje zrozumieć powody czeskich protestów - może chodzić także o „granice”. Bo woda to i tak żaden argument. Czesi mają czuć „zadrę”, że w 1947 roku kopalnia w Turowie przeszła na stronę polską. Wtedy bowiem „Sowieci całą kotlinę przekazali Polsce. Ta „zadra” w jakiś sposób do dzisiaj daje znać o sobie. Czescy politycy skarżą się do UE na „ignorowanie” ich postulatów przez stronę polską”.

Osierocona elektrownia w czeskim filmie


W podanych tekstach powtarzane jest stanowisko PGE, że odkrywka nie ma wpływu na wody po stronie czeskiej oraz, że ekran przeciwfiltracyjny będzie chronił ujęcia wody po stronie czeskiej: „Są to działania prewencyjne, dodatkowe i niewymagane decyzją środowiskową”.  
Artykuł o „czeskim filmie” kończy się pytaniami o przyszłość. Autor ma bowiem świadomość, że produkcja energii z węgla brunatnego spada i że samo PGE może przejść na moce wytwórcze OZE. To oznacza, że w Turowie może zostać osierocona elektrownia na węgiel. I właśnie o to ma chodzić Czechom -  w proponowanym przez autora „czeskim filmie” na elektrownię rzucą się Czesi, którzy w końcu dostaną Turów, będą mogli górami, lasami i polami, przywozić swój węgiel brunatny do polskiej elektrowni Turów, kiedy już nigdzie na świecie nie będzie spalany węgiel brunatny. 

https://biznesalert.pl/kopalnia-wegla-brunatnego-odkrywka-turow-czechy-protesty-energetyka/
https://biznesalert.pl/kopalnia-turow-spor-czechy-wegiel-brunatny-energetyka/

Hanna Schudy

×
 
stopturow
Odejście od brunatnej energetyki opłaca się wszystkim i jest nieodzowne. Im wcześniej zrozumieją to (...)
PGE nie odpuszcza i wszystkimi siłami broni dalszej eksploatacji odkrywki Turów, ignorując jej wpływ (...)
Za nami webinar o problemach wokół odkrywki Turów. Jednocześnie Komisja Europejska odpowiedziała na pytania (...)
Transformacja regionu Turoszowa jest nieunikniona. Wydaje się, że zaczęły to dostrzegać również władze regionu (...)
Przedłużenie koncesji na wydobycie węgla brunatnego z odkrywki Turów przez Ministra Klimatu, nie oznacza (...)
Przedłużenie koncesji dla odkrywki Turów nie przeszło w Europie bez echa. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (...)
Spóźniona o jakieś dziewięć lat, z przekroczonym budżetem a do tego odbiorcami, którzy nie (...)
Spadająca opłacalność produkcji prądu z węgla brunatnego może przyczynić się do zamknęcia odkrywek i (...)
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe