×
Wybierz język
 

6 maja 2020
#stopturow
 

Odkrywka Turów coraz mniej się opłaca

Spadająca opłacalność produkcji prądu z węgla brunatnego może przyczynić się do zamknęcia odkrywek i elektrowni zasilanych węglem brunatnym.

Pomimo licznych protestów i zastrzeżeń czeskiego rządu, Minister Klimatu przedłużył koncesję na wydobycie węgla brunatnego w Turowie o 6 lat. Dodatkowo PGE wciąż stara się o uzyskanie koncesję do 2044 roku.

„Organizacje społeczne nie składają jednak broni, pomimo zapewnień PGE o ograniczaniu wpływu na środowisko, walczą o zamknięcie elektrowni.  Może się jednak okazać, że kominy w Turowie szybciej przestaną dymić z powodu innych zielonych” - pisze Bartłomiej Derski dla WysokieNapiecie.pl

Zmniejszająca się opłacalność produkcji prądu z węgla brunatnego może przesądzić o znacznym spadku produkcji energii z tego surowca. Ostatecznie przyczynić się to może nawet do zaprzestania działalności odkrywek i zamknięcia elektrowni zasilanych węglem brunatnym. W tym świetle starania PGE GiEK o przedłużenie koncesji do 2044 roku wydają się bezzasadne. Zamiast zaklinać rzeczywistość, PGE powinna przygotować program rekultywacji oraz plan osłonowy dla pracowników, którzy będą zwalniani, gdy odkrywka stanie się nierentowna.

Przeciwko przedłużeniu koncesji dla Turowa protestowały organizacje samorządowe, okoliczna ludność, władze Czech i mieszkańcy czeskiego kraju libereckiego, których odkrywka Turów może pozbawić wody. 

Apele zostały zignorowane przez Ministerstwo Klimatu, podobnie jak, wyniki konsultacji społecznych w Niemczech, które nie zostały wzięte pod uwagę przy wydawaniu ostatecznej decyzji środowiskowej.

– Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydała decyzję środowiskową na rozbudowę odkrywki Turów zaledwie 16 godzin po zakończeniu procedury konsultacji społecznych w Niemczech, które miały być wzięte pod uwagę przy wydawaniu ostatecznej decyzji środowiskowej. Sama decyzja liczy ponad 170 stron, naprawdę trudno jest uwierzyć, że wrocławski RDOŚ zapoznał się z uwagami niemieckimi i jeszcze tego samego dnia przygotował tak długi dokument – stwierdził Gogolewski z fundacji “Rozwój Tak - Odkrywki Nie”

 

Więcej:

https://next.gazeta.pl/next/7,172392,25920001,protesty-nic-nie-daly-kopalnia-wegla-w-turowie-bedzie-dzialac.html

https://wysokienapiecie.pl/28871-elektrownia-turow-bedzie-pracowac-ale-w-coraz-trudniejszym-otoczeniu/

×
 
stopturow
Odejście od brunatnej energetyki opłaca się wszystkim i jest nieodzowne. Im wcześniej zrozumieją to (...)
PGE nie odpuszcza i wszystkimi siłami broni dalszej eksploatacji odkrywki Turów, ignorując jej wpływ (...)
Za nami webinar o problemach wokół odkrywki Turów. Jednocześnie Komisja Europejska odpowiedziała na pytania (...)
Transformacja regionu Turoszowa jest nieunikniona. Wydaje się, że zaczęły to dostrzegać również władze regionu (...)
Przedłużenie koncesji na wydobycie węgla brunatnego z odkrywki Turów przez Ministra Klimatu, nie oznacza (...)
Przedłużenie koncesji dla odkrywki Turów nie przeszło w Europie bez echa. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (...)
Spóźniona o jakieś dziewięć lat, z przekroczonym budżetem a do tego odbiorcami, którzy nie (...)
Spadająca opłacalność produkcji prądu z węgla brunatnego może przyczynić się do zamknęcia odkrywek i (...)
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe