×
Wybierz język
 

27 listopada 2020
#stopturow
 

Presja ma sens. MKOO uznało Turów za problem międzynarodowy

Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem uznała Turów i całe górnictwo węgla brunatnego za problem ponadregionalny. Oznacza to, że Polska nie będzie mogła już zamiatać pod dywan problemów, które generuje odkrywka. Na unikanie odpowiedzialności za jej destrukcyjne działanie nie mają zamiaru pozwolić także Czesi, którzy po rozmowach ze stroną Polską przed Komisją Europejską, przygotowują listę żądań. O konieczności zajęcia się sprawą Turowa mówią też coraz głośniej twórcy „Łużyckiego Zielonego Ładu”.

1. MKOO uznało Turów za problem międzynarodowy

23-24 listopada odbyło się spotkanie plenarne Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem. Wszystkie delegacje zgodziły się na włączenie górnictwa węgla brunatnego, w tym kopalni Turów, do problemów o znaczeniu ponadregionalnym. Teraz Polska, Niemcy i Czechy muszą opracować wspólny plan, jak przeciwdziałać negatywnym skutkom działalności odkrywek.

Do 22 marca 2021 r. opublikowany zostanie projekt międzynarodowego planu gospodarki wodnej dla wód dorzecza Odry. Będzie zawierał informacje o tym ponadregionalnym problemie oraz proponowane rozwiązania. Następnie opinia publiczna będzie miała 6 miesięcy na przesłanie uwag. Ostateczny plan międzynarodowy zostanie zatwierdzony pod koniec 2021 roku i będzie obowiązywał do 2027 roku.

Przed wydarzeniem do polskich delegatów MKOO zostały wysłane listy podpisane przez organizacje pozarządowe, parlamentarzystów, europosłanki i europosłów Opublikowano także apel podpisany przez 23 eurodeputowanych, 25 posłów z Polski, Czech i Niemiec, 52 europejskie organizacje pozarządowe, samorządowców i artystów. 

Sygnatariusze dokumentu wezwali MKOO „do wysłuchania obywateli Czech, Niemiec i Polski i wpisania górnictwa węgla brunatnego, a konkretnie kopalni Turów, na listę problemów ponadregionalnych, którymi będą się zajmować wszystkie trzy kraje w skoordynowany sposób”.

Apel podpisali m.in. europosłanki Janina Ochojska; Sylwia Spurek; Róża Thun; polscy posłowie i posłanki Tomasz Aniśko; Klaudia Jachira; Daria Gosek-Popiołek; Anita Sowińska; Franciszek Sterczewski; Małgorzata Tracz; Urszula Sara Zielińska; Diana Lelonek.

Źródła 

  1. https://zielonewiadomosci.pl/tematy/ekologia/apel-poslow-europarlamentarzystow-i-organizacji-pozarzadowych-ws-powstrzymania-kopalni-turow-przed-odbieraniem-wody-ludziom-i-przyrodzie/?fbclid=IwAR3JybYmZC0TZIJDMjKEVWJ6q5Ol1Jl4mzBsEoqBAFJtdimbtYsu_iMLx1s 
  2. https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26540998,tysiace-ludzie-moze-stracic-dostep-do-wody-ale-kopalnia-turow.html
  3. https://rozwojtak-odkrywkinie.pl/wiadomosci/item/538-apel-turow
  4. https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/apel-w-sprawie-stanu-wody-w-dorzeczu-odry-przyczyna-problemu-odkrywka-w-turowie,231908.html 
  5. https://zgorzelec.naszemiasto.pl/organizacje-pozarzadowe-i-poslowie-mowia-glosne-nie-dla/ar/c1-8012491
  6. https://smoglab.pl/spurek-turow-katastrofa-europoslowie-przeciw-kopalni/ 
  7. https://zgorzelec.naszemiasto.pl/organizacje-pozarzadowe-i-poslowie-mowia-glosne-nie-dla/ar/c1-8012491 

2. Czy polskie władze lekceważą Czechów?

Redaktorzy portalu Zgorzelec.info jako pierwsi, 5 dni po wydarzeniu, napisali o rozmowach między Polską a Republiką Czeską w sprawie odkrywki Turów, którym przewodziła Komisja Europejska. Tajemnicze milczenie polskich mediów w tej sprawie redaktorzy tłumaczą na dwa sposoby.

Albo „rzeczywiście polska strona zlekceważyła sprawę, nie przygotowała się do tematu i po udostępnionej przez Republikę Czeską, wspomnianej liście, następnym razem będzie już dobrze. W końcu lepiej sprawę załatwić polubownie do końca roku niż trzymać wszystkich w niecierpliwości i walczyć przed Trybunałem Sprawiedliwości”.

Albo „takie zachowanie strony polskiej może świadczyć, że sprawa odkrywki została już przez naszych rządzących skreślona, a problematyczna kopalnia zostanie wygaszona rękoma Czechów i Komisji Europejskiej”.

Komentujący zgorzeleckie informacje Michał Tabaka ze spidersweb dodaje, że „rząd rzekomo decyzję o wygaszeniu tej odkrywki już podjął, co miałoby tłumaczyć brak aktywności podczas ostatnich rozmów w Brukseli. Chodzi o to, by do społeczeństwa poszedł jasny przekaz, że kłódkę w Turowie zamykają Czesi i Komisja Europejska, a nikt z gabinetu Mateusza Morawieckiego”.

Piotr Myszor z WNP zauważa natomiast, że „w Polsce zresztą sprawa także budzi mieszane uczucia – z jednej strony petycję w obronie kopalni podpisało 30 tys. mieszkańców, a z drugiej przeciwko jej działaniu występują okoliczne gminy. Pojawiają się także opinie o malejącym znaczeniu elektrowni, która wytwarza coraz mniej prądu i jest otaczana coraz gęstszym pasem odnawialnych źródeł energii”.          

Źródła:

  1. https://www.zgorzelec.info/#!/news/19099 
  2. https://www.wnp.pl/gornictwo/brak-argumentow-niedostateczna-reprezentacja-czy-odpuszczamy-sprawe-turowa,432435.html 
  3. https://spidersweb.pl/bizblog/turow-kopalnia-awantura-z-czechami/

3. Kiedy PGE poda datę wyłączenia Turowa? 

Przytoczone powyżej słowa Piotra Myszora odnoszą się między innymi do opublikowanego w listopadzie „Łużyckiego Zielonego Ładu”. Samorządy z powiatu zgorzeleckiego zrzeszone w Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej, Klastrze Zgorzeleckim i Komitecie Transformacji Zagłębia Turoszowskiego, podpisały Deklarację Współpracy „Łużycki Zielony Ład”, w ramach transformacji energetycznej Zagłębia Turoszowskiego. Alina Pogoda na stronie sprawiedliwa-transformacja.pl podkreśla, że samorządy z niecierpliwością czekają na ogłoszenie przez PGE decyzji o dacie zamknięcia kopalni i elektrowni. Chcą „bezpiecznego i jak najmniej odczuwalnego ekonomicznie i społecznie, przeprowadzenia przez proces transformacji mieszkańców regionu, pracowników sektora wydobywczego i sektorów około wydobywczych”. 

Jednak warunkiem otrzymania przez region środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest deklaracja stopniowego wygaszania działalności kopalni i elektrowni. 

– Dla mieszkańców regionu kluczowym warunkiem do pozyskania funduszy na transformację, jest wygaszanie elektrowni i kopalni Turów. Pamiętajmy jednak, że transformacja to proces i zanim powstanie odpowiednia moc nowych źródeł wraz z ogromnym magazynem energii (w postaci elektrowni szczytowo-pompowej), kombinat PGE powinien zmniejszać swą moc stopniowo. – podkreśla Albert Gryszczuk, prezes działającego w obszarze powiatu zgorzeleckiego ZKlastra

Źródło: http://sprawiedliwa-transformacja.pl/2020/11/24/samorzady-powiatu-zgorzeleckiego-chca-daty-konca-kompleksu-turow/?fbclid=IwAR1TqiWqV_UAOdbjtwITquqWJo8uwFhxhAthOMbhRlFlIFplzt8txIXjIBY 

4. Komisja Petycji zajmie się petycją w obronie Turowa

Petycja w obronie Turowa zostanie rozpatrzona przez Komisję petycji na posiedzeniu 2 grudnia 2020 roku. Wspierana przez PGE petycja została wysłana w czerwcu tego roku do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Podpisana pod petycją starości, wójtowie i burmistrzowie gmin ziemi Zgorzeleckiej, Bolesławieckiej i Lubańskiej wyrazili „zaniepokojenie działaniami naszych czeskich sąsiadów, których celem jest doprowadzenie do zamknięcia kompleksu wydobywczo-energetycznego Turów”. Obawiają się, że może dojść do zamknięcia kopalni i elektrowni oraz likwidacji miejsc pracy.

 

×
 
stopturow
Podczas posiedzenia Komisji Petycji, przedstawicielka lokalnej społeczności z regionu zgorzeleckiego powiedziała, że zamknięcie Turowa (...)
W 2016 r. w kopalni Turów doszło do katastrofy. Na zwałowisku odpadów powydobywczych osunęła (...)
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od (...)
18 października 2021 odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na Dolnym (...)
Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przeanalizowali przyszłość kompleksu energetycznego Turów. Dni energetyki opartej (...)
Liderzy górniczych związków zawodowych protestują dziś (22 października) pod siedzibą europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w (...)
Zakończone wybory w Czechach zapewne, wbrew zapowiedziom polskiego rządu, wcale nie przyniosą nagłego zwrotu (...)
Trwają wybory parlamentarne w Czechach (8-9 października). Jeżeli nowy rząd będzie bardziej progresywny w (...)
więcej
2021-09-24
Nie zapominajmy, że w sporze o Turów, chodzi o wodę!
2021-09-20
Ponad 2 miliony złotych dziennie kary za wydobycie węgla w (...)
2021-09-20
Na co pójdą pieniądze podatników: kary za Turów czy podwyżki (...)
2021-09-09
Dla życia bez węgla
2021-08-18
Turów rowerm - dla odejścia od węgla w transgranicznym regionie
2021-08-11
Raport IPCC nie pozostawia wątpliwości: Turów musi przestać działać najpóźniej (...)
2021-07-28
Blok 7 w Turowie. Czy będą kolejne wyłączenia?
2021-07-20
Koszty trwania przy węglu
2021-07-08
Nikłe szanse na szybkie zakończenie sporu
2021-07-02
List do Virginijusa Sinkevičiusa
2021-06-11
Polska musi pokazać dobrą wolę w negocjacjach
2021-06-08
Pieniądze dla Czechów czy na odejście od węgla?
2021-05-28
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-26
Problem z Turowem i polskim węglem – 10 faktów
2021-05-21
TSUE zakazuje działalności kopalni Turów
2021-05-17
Czemu palicie naszą przyszłość?
2021-05-07
Koncesja, która zniszczy region
2021-04-28
PGE manipuluje danymi na temat Turowa. Poznaj fakty
2021-04-23
OZE może być przyszłością Turowa
2021-04-19
Do skargi na Turów mogą przystąpić kolejne kraje
2021-04-13
Polska odpowiedź na czeski wniosek
2021-04-01
Polska nie wyciągnie ręki do sąsiadów
2021-03-18
Eskalacja konfliktu
2021-03-09
Jak uratować Opolno-Zdrój?
2021-03-09
Dziś pracujemy nad tym co będzie za 10 lat
2021-03-08
Polska zaskarżona do TSUE. I co dalej?
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Czy za arogancję (...)
2021-02-17
Ostatni gest dobrej woli
2021-02-08
Dość arogancji PGE
2021-02-03
Koncesja dla Turowa do 2044 roku. Po raz kolejny za (...)
2021-01-27
PGE vs reszta świata
2021-01-21
Mieszkańcy niemieckiej Żytawy skarżą Polskę do Komisji Europejskiej
2021-01-12
Sztuczne podtrzymywanie węglowej agonii
2020-12-21
Otwarte drzwi do Trybunału Sprawiedliwości
2020-12-10
Czechy: Polska odpowiedź w sprawie Turowa jest nie do przyjęcia
2020-12-08
Turów zagraża naszemu dziedzictwu kulturowemu
2020-12-01
Twitter ćwierka o Turowie
2020-11-27
Presja ma sens. MKOO uznało Turów za problem międzynarodowy
2020-11-17
Problem większy niż Pałac Kultury
2020-11-09
Działalność Turowa sprzeczna z zasadami przezorności i prewencji
2020-10-21
W Niemczech coraz głośniej o Turowie
2020-10-15
Kto zapłaci za wodę dla odkrywki Turów?
2020-10-08
Czy Polskę czeka Trybunał Sprawiedliwości za nierentowną odkrywkę?
2020-09-29
PGE musi zacząć grać w otwarte karty
2020-09-23
PGE w rozkroku
2020-09-14
Ramię w ramię przeciwko odkrywkom. Relacja wideo z protestu.  
2020-09-09
Solidarnie przeciwko odkrywce Turów. Międzynarodowy protest na kajakach
2020-08-06
Sporu o Turów ciąg dalszy
2020-08-03
Spływ energetyczny i manifestacja na Trójstyku granic
2020-07-21
Europa podzielona na Trójstyku granic
2020-07-15
Posiedzenie Komisji Petycji PE: „Turów narusza unijne procedury”
2020-07-08
Spotkajmy się na Trójstyku granic
2020-07-01
Odejście od węgla brunatnego jest nieuniknione
2020-06-24
PGE odbiera regionowi szanse rozwoju
2020-06-18
Turów narusza unijne przepisy dotyczące wody
2020-06-02
Transformacja Turoszowa
2020-05-22
W czerwcu będzie głośno o Turowie
2020-05-15
Unia Europejska przygląda się koncesji dla odkrywki Turów
2020-05-15
Niemieckiej elektrowni Datteln 4 skomplikowane i drogie narodziny – tylko (...)
2020-05-06
Odkrywka Turów coraz mniej się opłaca
2020-05-04
EURACTIV: Czesi kwestionują Turów
2020-04-30
Odkrywki pod lupą Rzeczpospolitej
2020-04-15
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie
2020-04-14
O tym jak Czesi górami i lasami, węgiel brunatny do Turowa (...)
2020-04-10
Oko.press pisze o Turowie
2020-04-06
Bank Santander wspiera PGE
2020-04-06
Emisje zanieczyszczeń nie kończą się na granicy
2020-04-01
Przedłużenie żywota odkrywki Turów w cieniu koronawirusa.
2020-04-01
Czy mBank pali węglem z Turowa?
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Turowa
2020-03-27
Czesi o rozbudowie odkrywki Turów
2020-03-27
Miasto Żytawa składa apelację
2020-03-26
Odpowiedź na interpelację w sprawie Turowa
2020-03-25
Spragnieni sprawiedliwości
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2020-03-24
Oficjalna informacja PGE z 24 marca 2020
2020-03-20
Kryzys masz jak w banku
2020-03-06
Petycja złożona w Parlamencie Europejskim
2020-02-21
Podpisz petycję!
2020-02-18
Transformacja energetyczna Turowa
2020-01-20
Czesi skarżą Turów!
2019-11-29
Czeski Greenpeace dołączył do postępowania OOŚ w PL
2019-11-21
Polsko-czeskie stracie dyplomatyczne
2019-11-15
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-16
Specustawa węglowa - protest
2019-04-24
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarowdowe
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe