×
Vyber jazyk
 

15 maja 2020
#stopturow
 

Evropská unie se zabývá koncesí pro ložisko Turów

Prodloužení koncese pro ložisko Turów neprošlo Evropou bez odezvy. Předseda parlamentu ujišťuje, že bude monitorovat vývoj situace. Současně česká vláda zvažuje podání žaloby na polské úřady.

1. Předseda Evropského parlamentu odpovídá ve věci Turowa

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli odpověděl europoslancům na jejich dopis ve věci prodloužení licence udělené polskou vládou společnosti PGE pro hnědouhelný důl v Turowě. V e-mailu zdůraznil, že dle informací, které měl k dispozici a tiskových zpráv „existuje pravděpodobnost, že prodloužení licence porušuje mnoha způsoby řadů právních nařízení EU týkajících se životního prostředí (rámcovou směrnici o vodě, v tom přeshraniční vliv rozšíření na povrchové a podzemní vody, a směrnici o hluku)“. Současně ujistil, že stejně tak on, jakož i Evropský parlament, směřují k cíli dosažení evropské klimatické neutrality v roce 2050 a „budou důkladně monitorovat situaci s nadějí na dosažení optimálních výsledků pro dotčené obyvatelé“.

Evropská komise již zahájila správní řízení (EU Pilot) ve věci porušení předpisů EU při prodlužování těžební koncese pro ložisko Turów a od polských úřadů si vyžádala informace, týkající se okolností prodloužení a samotného projektu. V některých případech, a v závislosti na odpovědí národních orgánů, může takové řízení vést k zahájení formálního soudního řízení. Kromě toho v roce 2015 Komise zahájila vůči Polsku řízení ve věci nesplnění povinností členského státu v souvislosti s nesprávným uplatňováním Rámcové směrnice o vodě, které neustále probíhá.

2. Česko zvažuje zažalování polské vlády kvůli vydání koncese pro Turów

Čechy zpochybňují prodloužení koncese na těžbu uhlí pro důl Turów. Důvodem jsou problémy s dodávkou pitné vody u naších sousedů. Česká republika v současné době čelí nejhoršímu suchu za 500 let, a ministr životního prostředí Richard Brabec přiznal, že v oblasti „není ve studnách prakticky žádná voda“.

České ministerstvo zahraničních věcí připravuje právní rozbor v souvislosti s případným soudním procesem vůči Polsku ve věci prodloužení koncese na těžbu hnědého uhlí z ložiska Turów na dalších 6 let. Dosavadní koncese vypršela ke konci dubna aktuálního roku. Dle analýz české strany, je činnost ložiska po 30. dubnu nelegální, protože proces prodloužení těžby obsahuje řadu porušení a není v souladu ani s polským, ani s unijním zákonem. Po debatě na Výboru pro evropské záležitosti nejdříve poslanci přijali usnesení, ve kterém vyjádřili silné znepokojení nad současnou situací. Zároveň vyzvali ministerstvo zahraničních věcí ke zpracování právní analýzy pro možnost podání žaloby a následně s ní nejpozději do 30. června seznámit Výbor pro evropské záležitosti a Výbor pro životní prostředí českého parlamentu.

„Dosavadní jednání s polskou stranou zatím nevedla k ničemu, proto chceme, aby stát podal žalobu k Evropskému soudnímu dvoru pro porušení mezinárodního práva naším polským sousedem“ – řekl minulý týden radní libereckého kraje Jiří Löffelman.

Zdroje: 

https://euractiv.cz/section/klima-a-zivotni-prostredi/news/polske-urady-prodlouzily-tezbu-na-dole-turow-o-dalsich-sest-let-na-kritiku-z-ceska-neberou-ohledy/">https://euractiv.cz/section/klima-a-zivotni-prostredi/news/polske-urady-prodlouzily-tezbu-na-dole-turow-o-dalsich-sest-let-na-kritiku-z-ceska-neberou-ohledy/

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/o-dalsich-krocich-kvuli-dolu-turow-ministerstvo-rozhodne-v-cervnu/1887271">https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/o-dalsich-krocich-kvuli-dolu-turow-ministerstvo-rozhodne-v-cervnu/1887271

https://iuhli.cz/kraj-chce-kauzu-turow-dostat-k-soudu/">https://iuhli.cz/kraj-chce-kauzu-turow-dostat-k-soudu/

3. Webinář s europoslanci ve věci Turowa

V souvislosti s omezeními způsobenými pandemii došlo ke zrušení snídaně v Evropském parlamentu v Bruselu, jejíž předmětem byl vliv povrchových dolů na vodu. Namísto něj bude probíhat webinář. Už došlo ke stanovení termínu virtuálního setkání, 12. června. Jedním z řečníku bude německá europoslankyně Anna Cavatzzini. Vystoupí také Martin Půta, hejtman Libereckého kraje v Čechách.

Odkaz na webinář:

https://www.eventbrite.com/e/thirsty-for-justiceenforcing-eu-water-laws-to-defend-communities-from-coal-tickets-105221436148">https://www.eventbrite.com/e/thirsty-for-justiceenforcing-eu-water-laws-to-defend-communities-from-coal-tickets-105221436148


4. Turów postrádá hospodářskou budoucnost 

V Polsku se stále častěji hovoří o tom, že nezávisle na řízeních v Evropském parlamentu a protestech aktivistů a mezinárodní společnosti, ložisko a elektrárna Turów ukončí svoji činnost mnohem dříve, než by to chtěla polská administrativa. Příčinou je neustále se snižující efektivita výroby proudu z hnědého uhlí. 

Vysoké náklady už nyní způsobují pokles výroby energie z této suroviny. Ve finále to může způsobit zastavení činností povrchových dolů a uzavření elektráren spalujících hnědé uhlí. Z tohoto hlediska se snahy PGE GiEK o prodloužení koncese do roku 2044 zdají být neopodstatněné. Namísto zaklínání reality, by si PGE měla připravit program rekultivace a krycí plán pro zaměstnance, kteří budou propouštění, až se ložisko stane nerentabilní.

Zdroje:
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,25920001,protesty-nic-nie-daly-kopalnia-wegla-w-turowie-bedzie-dzialac.html">https://next.gazeta.pl/next/7,172392,25920001,protesty-nic-nie-daly-kopalnia-wegla-w-turowie-bedzie-dzialac.html
https://wysokienapiecie.pl/28871-elektrownia-turow-bedzie-pracowac-ale-w-coraz-trudniejszym-otoczeniu/">https://wysokienapiecie.pl/28871-elektrownia-turow-bedzie-pracowac-ale-w-coraz-trudniejszym-otoczeniu/

Fot: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:David-Maria_SASSOLI,_the_new_President_of_the_European_Parliament_(48188771022).jpg">https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:David-Maria_SASSOLI,_the_new_President_of_the_European_Parliament_(48188771022).jpg

×
 
stopturow
Zpráva, týkající se vlivu Turowa na vodu v Sasku, se dostala do zorného pole (...)
Těžba a spalování uhlí z dolu Turów je mezinárodní problém. Za prvé proto, že pohání (...)
Česko odeslalo k Evropské komisi podnět v souvislosti s rozšířením hnědouhelného dolu Turów. Jsou (...)
Odboráři z dolu a elektrárny Turów naříkají na chybějící otevřenou komunikaci se společnosti Polska Grupa (...)
Společnost Polska Grupa Energetyczna ještě nedávno veřejně popírala vědecké hledisko ve věci klimatických změn (...)
Stovky lidí se 30. srpna shromáždilo, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s další těžbou v (...)
30. srpna 2020 proběhlo na trojmezí hranic Polska, Čech a Německa veřejné shromáždění proti (...)
więcej
Licencja Creative Commons Obsah shromážděný na webu je k dispozici na základě licence Creative Commons